Biografie

Vystudovala Střední průmyslovou školu stavební v rodném Mělníce, následně muzikálové herectví na JAMU v Brně. V letech 2000–2008 byla v angažmá v Městském divadle Brno. Nyní je na volné noze a pravidelně hostuje na čtyřech pražských divadelních scénách. Je vyhledávanou filmovou a televizní herečkou.

Za svou dosavadní divadelní kariéru ztvárnila více než 30 rolí. Byla čtyřikrát nominovaná na cenu Thálie, poprvé v roce 2000, poslední její dvě nominace, a to hned ve dvou kategoriích, jsou z roku 2007. Byla tváří letních Shakespearovských slavností na Pražském Hradě v r. 2008, kde v Komedii omylů po tři roky ztvárňovala hlavní ženskou roli Adriany.

Mezi její filmovou tvorbu patří např. role ve filmech Kdopak by se vlka bál (2009), který slavil úspěch nejen na filmovém festivalu Berlinale, Sněžná noc (2009) či Muži v naději (2011). Účinkovala v několika úspěšných televizních seriálech - Četnické humoresky, Ordinace v Růžové zahradě či Dokonalý svět. Ztvárnila role v několika televizních inscenacích a filmových pohádkách.

Cestovatelská vášeň ji svedla dohromady s cestovateli a dokumentaristy Rudou Švaříčkem a Stevem Lichtagem. Na společné měsíční cestě po Tibetu sbírali v roce 2010 materiál pro dokumentární film.

Je již několik let patronkou charitativní organizace DebRA ČR, která jako jediná v ČR poskytuje péči a podporu lidem žijícícm s vzácnou vrozenou vadou Epidermolysis bullosa congenita. Pro podporu DebRA ČR organizuje dobročinný projekt 12 plus 12, jehož je autorkou.

Úzce spolupracuje s Dětským fondem OSN UNICEF. Je ambassadorkou projektu na vymýcení mateřského a novorozeneckého tetanu v africkém Mali.

© 2011 Jitka Čvančarová